• Eduard Bermann

Máte pocit, že jste se zasekli v kariéře? Odpovědí může být Ikigai.


"Kdyby vám někdo nabídl pilulku, která: pomůže zabránit oslabení kognitivních funkcí o 40-50%, sníží riziko infarktu o 40%, pomůže zlepšit spánek a přidá až 7 let k délce vašeho života, kolik byste za ni byli ochotni zaplatit?" ptá se Richard Leider.

A odpovídá: "Je zadarmo a jmenuje se smysl života."


V japonštině pro to existuje slovo Ikigai, které v překladu znamená: důvod, proč se ráno budím.

Julia Rine o konceptu Ikigai píše:

Ikigai zahrnuje čtyři následující elementy:

• Co máš rád

• V čem jsi dobrý

• Co svět potřebuje

• Za co můžeš být placen


Co máš rád

Může se zdát jako jednoduché určit, ale je to složité v tom, že většina lidí o tom nepřemýšlí v souvislosti s profesní kariérou. Nikdo se jich na to neptal. Odpovědi na následující otázky vám pomohou specifikovat oblasti vašeho nadšení:

1. Co jsi měl rád jako dítě?

• Často je naše nadšení tlumeno praktičností nebo potřebami dospělých, které jsou v protikladu s tím, co naše vnitřní dítě chce. Co tě jako dítě nejvíce zajímalo, než tě omezily restrikce dospělých?

2. Co bys dělal, kdyby peníze nehrály roli?

• Finanční omezení je velká překážka v tom, abychom dělali to, co nás baví. Co bys dělal, kdyby peníze nebyly problém a ty bys mohl trávit čas podle svého? Jak by vypadal tvůj ideální den?

3. O čem ve dne sníš?

• Přemýšlíš pořád o tom, jak vylepšit svůj recept na domácí chléb nebo plánuješ svou příští dobrodružnou cestu do hor? Na co neustále myslíš?

4. Co tě zvedne ze židle?

• Pro co jsi tak nadšený, že nemůžeš zůstat zticha, když na to přijde? Jakou změnu ve světě bys rád viděl? Co zažehne tvé nadšení a přiměje tě něco s tím udělat?

V čem jsi dobrý?

Toto je choulostivá otázka. Lidé jsou notoricky špatní v tom určit, v čem jsou dobří. Když jsem dala v minulosti klientům toto cvičení, téměř nikdy nebyli schopní přijít s jejich silnými stránkami sami. Nanejvýš jednu nebo dvě. Následuje několik otázek, které ti pomohou určit tvé silné stránky:

1. Při jaké činnosti ztratíš pojem o času?

• Často jsou našimi silnými stránkami činnosti, při kterých ztratíme pojem o času. Činnosti, u kterých hodiny letí a my si toho ani nevšimneme. Při jakém úkolu se takto cítíš? Při čem se cítíš dobře a čas rychle ubíhá?

2. Co co dostáváte pochvalu v práci a mimo ni?

• V čem lidé říkají, že jsi dobrý nebo tě žádají o tvůj názor? O čem lidé říkají: „To bys měl dělat?“ Jsi skvělý v budování vztahů nebo záříš v excelu? Talentovaný umělec? Vypravěč příběhů? Dovednosti, na které dostáváš neustálou pozitivní zpětnou vazbu, obzvláště ty, které nevyžadují příliš tvého vědomého úsilí, jsou pravděpodobně tvé silné stránky.

3. Co tě posiluje?

• Poznač si, kdy pociťuješ zvědavost. Situace které tě posilují a kdy jsi úspěšní. Tyto momenty jsou klíčem k tvým silným stránkám. V momentech, kdy se cítíš nejvíce naživu, používáš obvykle svoje silné stránky.

4. Zeptej se svého partnera a spolupracovníků.

• Toto je cvičení, které ti může pomoci, když máš těžkosti svoje silné stránky pojmenovat. Neublíží ti, když požádáš o pomoc. Napiš svým blízkým přátelům a zeptej se svých spolupracovníků, co si myslí, že jsou tvé silné stránky.

5. Zasekl jsi se? Udělejt si test.

• Nejoblíbenější je Strengthsfinder. Může ti pomoci identifikovat tvé nejsilnější stránky a to, jak se mohou uplatnit ve tvém profesionálním životě.

Co svět potřebuje

Bývá obsahem dobře míněných rad rodičů, které dávají svým dětem: Buď inženýrem nebo lékařem, o tyto profese bude vždy zájem.

1.Zeptej se sám sebe co svět potřebuje.

• Snaž se být v této části pragmatický. Je užitečné identifikovat etická dilemata a zafilozofovat si. Ale snaž se určit, co skutečně ekonomika potřebuje - nakonec chceš, aby ti za to někdo zaplatil.

2. Co vidíš jako nezbytnou změnu, která se musí ve světě stát?

• To je podobné dřívější otázce, jaká kauza tě přiměje něco cítit? Co tě chytí, že chceš pomoci? Co svět potřebuje, aby se stalo?

Za co můžete být placeni?

Toto je základní praktická část Ikigai. Co bys rád dělal, z čeho jsi nadšený a můžeš za to být placen?

1. Máte dovednosti, které jiní lidé nemají?

• To nemusí být nutně odborná dovednost. Možná jsi skvělý v dělání lasagní nebo v aranžování dárků. Zamysli se nad tím, co by to mohlo být. A pak srovnej své dovednosti s profesemi, za které jsou lidé skutečně placeni.

2. O čem, za co jsou lidé placení, bys řekl: „Platil bych za to, kdybych to mohl dělat?“

• Cokoliv se ti zdá, že je to zábava nebo že je to triviální, ale lidé, kteří to dělají jsou za to placeni. Začni se zajímat o to, jak i ty za to můžeš dostávat peníze.

3. Jaké povolání tě přitahovala?

• Tato otázka se může zdá samozřejmá, ale je důležité uvědomit si, jaké povolání tě přitahovalo v minulosti. Někdo už za tyto práce platí!

Dát si to dohromady

Jakmile projdeš a upřímně odpovíš na všechny otázky, mohou se vynořit některá témata a společné body. Jestli to tak je, pak je to skvělé! Přiblížil jsi se k definování svého Ikigai.

Důležitý aspekt Ikigai je rovnováha. Jádro konceptu spočívá v průniku všech čtyř zmíněných aspektů. Žádný není více nebo méně důležitý. Pokud jeden převáží, Ikigai se ztratí a jeden aspekt začne dominovat nad ostatními. Klíčové je mít všechny čtyři aspekty vyladěné.


0 zobrazení
  • White Facebook Icon

© 2019 by Umění druhého poločasu

Myslíkova 32

120 00 Praha - Nové Město