• Eduard Bermann

Nikdy není pozdě: příběh Diany Nyad

Nikdy není pozdě na to usilovat o uskutečnění svých snů. Říká Diana Nyad, žena, která ve věku 64 let přeplavala z Havany na Floridu. 110 mil. 52 hodin ve vodě bez klece proti žralokům. Na pátý pokus.


Ve své knize nazvané „Find a way“ popisuje nejen jak probíhaly čtyři neúspěšné a pátá úspěšná plavba a čemu všemu musela čelit ona ve vodě a jak důležitou roli měli všichni členové jejího doprovodný týmu, ale i rozhodující okamžiky celého svého života. Události, které ji formovaly a přispěly k tomu, že vytrvala i přes neúspěchy, a nakonec dokázala to, co nikdo před ní a troufám si říct, že ještě dlouho po ní.


Poprvé se pokusila Diana plavat z Kuby do USA ve třiceti a k nápadu se vrátila o 30 let později, když jí bylo šedesát. V té době bilancovala a ohlížela se zpět na svůj život, který byl naplněn úspěchy v plavání i dlouholetou kariérou v roli sportovní komentátorky. Jen si nebyla zcela jista, zda prožila život plně podle mota, které přijala v mládí: „Dělat to nejlepší co dokážu, pak nemusím litovat.“


Bezprostředním impulsem k jejímu projektu byl úryvek básně Mary Olivier, který zaslechla v rádiu, když jela autem. Verš: „Co plánuješ udělat se svým jediným nezkrotným a vzácným životem?“ ji okamžitě zasáhl, protože rezonoval s jejími aktuálními pocity. Diana si uvědomila, že má před sebou ještě přes dvacet let života a hledala odpověď na otázku, jak je má strávit, aby je prožila smysluplně, naplno a nemusela ničeho litovat. Skrz verš Mary Olivier jí došlo, že potřebuje do budoucnosti usilovat o velký závazek, který by prověřil všechny její schopnosti. Že se chce dotknut hvězd. Dobrodružství Havana-Florida bylo na světě.


Diana Nyad, foto Gage Skidmore, zdroj: Wikipedie

Její příběh je určitě o fyzické vytrvalosti a špičkovém sportovním výkonu, ale hlavně o nezdolnosti ducha. O schopnosti překonávat překážky, poučit se z nezdarů a zkoušet nové věci, když ty staré přestanou fungovat.


Diana Nyad se dotkla hvězd a stala se inspirací pro mnoho lidí na celém světě.

První slova, která Diana Nyad řekla, když vyšla na pláž v Key West po 52hodinovém výkonu v moři:


„Nikdy, za žádných okolností, to nevzdávejte.“10 zobrazení
  • White Facebook Icon

© 2019 by Umění druhého poločasu

Myslíkova 32

120 00 Praha - Nové Město